Archives: 2013-2014

TAYLOR AGUIRRE: United States Coast Guard Academy

ALFONSO CASTILLO: College of Charleston

SIMEON CARSON: University of Redlands of California



Academic All Americans
Lennox Balog
Mark Anderson
Nathan Weingarth

Team Scholar Award
Boys Team - Bronze
Girls Team - Silver

All American-Automatic
Cody Bekemeyer 200 (54th) & 500 Free (15)

All American-Consideration

200 Medley Relay -Delk, Aguirre, Castillo, Atnip

Cody Bekemeyer - 200 IM
Taylor Delk - 200 IM & 100 Back


      National Dual Meet Ranking--23rd 


2014 TEAM ACCOMPLISHMENTS

 Boys County Champions

Girls take 6th at County


Boys - 4th at State Championships

Medley Relay-3rd 

Taylor Delk, Taylor Aguirre, Alfonso Castillo, Jon Atnip

Cody Bekemeyer--Gwinnett County Records BROKEN

200 Free and 500 Free

2nd at State in the 200 and 500 


Girls - Medley Relay and 200 Free Relay make FINALS


92% Team Qualified for County Championships
       13 Regular Season Dual Meet Wins





GWINNETT COUNTY AWARDS NIGHT

Gwinnett County Swimmer of the Year:  

Cody Bekemeyer

Gwinnett County Boys Coaches of the Year:

Jennifer Weaver, Paul Callis, Brian Collins, Micah Porter





2014 EAGLES AWARDS NIGHT

Rookie Award:      Lindsay Weingarth and Taylor Delk

Ironman Award:    Mark Anderson (x4) and Andy McCaffrey

Most Improved:     Audra Crabbe and Paul Shorter

Coach's Award:    Diver:  Mac Bonsack, 

                               Swimmers:  Kate Blanchard & Nathan Weingarth

Most Valuable:     Diver: Ben Parker

                               Swimmer:  Lennox Balog and Cody Bekemeyer

Eagle Award:        Lennox Balog and Richard Kim



Georgia State Results


Individual County Champions

Cody Bekemeyer (200 Free, 500 Free)

Jon Atnip 50 Free

400 Free Relay

Jon Atnip, Taylor Delk, 

Alfonso Castillo, Cody Bekemeyer 


County All Stars 

(top five individual finishers at county)

Cody Bekemeyer (200 Free, 500 Free)

Jon Atnip (50 Free)

Taylor Delk (100 Free/100 Back)

Alfonso Castillo (500 Free)

Taylor Aguirre (100 Breast)

Ben Parker (Diving)

(top three relay finishers at county)

200 Medley Relay: Delk, Aguirre, Castillo, Odgen

200 Free Relay:  Atnip, Odgen, Herbig, Bekemeyer

400 Free Relay: Atnip, Delk, Castillo, Bekemeyer

         
Swimmers of the Month
November:  Brooke Phillips 
                        Cameron Ogden

December:  Lennox Balog 
                           Cody Bekemeyer

January:  Reagan Balog
                      Mark Anderson